33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu.
W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga matki nieco się zwiększa – może to być od około 250 gramów do nawet pół kilograma tygodniowo. Nie przejmuj się tym i nie martw. Twoja waga wróci do normy, gdy urodzisz malucha.

Co dzieje się z dzieckiem w 33 tygodniu ciąży?

Dziecko w 33. tygodniu ciąży jest właściwie gotowe do przyjścia na świat. Tych kilka ostatnich tygodni to czas na wzrost oraz na powiększanie wagi malucha, ale jego wszystkie organy są już ukształtowane i pracują prawidłowo. Układ pokarmowy nieustannie ćwiczy dzięki wodom płodowym. Od miesięcy dziecko je połyka, przez co ćwiczy odruch poprawnego połykania, dzięki czemu nie będzie sprawiało mu problemów picie Twojego mleka już w kilka chwil po przyjściu na świat. Po drugie, wody płodowe stymulują pracę układu pokarmowego, żołądka, wątroby, jelit, pęcherza – przechodzą przez wszystkie elementy trawiennej układanki, dzięki czemu nieustannie wszystkie organy ćwiczą swoje przyszłe funkcje. Bardzo ważne jest również to, że  w tych ćwiczeniach biorą udział nerki, przez co nieustannie uczą się filtrować wodę w organizmie.

33 tydzień to czas dalszego rozwoju płuc – w tym momencie dziecko ćwiczy oddychanie poprzez wdychanie i wydychanie wód płodowych. Do jego organizmu nadal przekazywane są także przeciwciała budujące układ odpornościowy dziecka.

Następuje również intensywny rozwój mózgu, a zwłaszcza tych jego obszarów, które są odpowiedzialne za rozumienie dźwięków czy mowy. Bardzo ważny jest także rozwój ośrodka Broki, dzięki któremu mowa może być generowana. Z jego pomocą łączymy głoski w całe wyrazy, a następnie w zdania i całe wypowiedzi. Ośrodek ten położony jest w tylnej części zakrętu czołowego dolnego. Odgrywa on nie tylko ważną rolę w generowaniu mowy, ale także w jej odbiorze i rozumieniu. Odpowiada za rozumienie języka, za wyłapanie ciągu logicznego w zdaniach wypowiadanych przez inne osoby. Właśnie na tym etapie ciąży w mózgu Twojego dziecka ten kluczowy ośrodek kształtuje się, by maluch mógł w przyszłości skutecznie komunikować się z otoczeniem.

Ponadto cały czas kształtuje się układ słuchowy dziecka. Fizycznie jest już gotowy od tygodni, od dawna dziecko słyszy także dźwięki dobiegające z Twojego otoczenia. Maluch zna doskonale Twój głos, a także głosy najbliższych Ci osób, które stale przebywają w Twoim otoczeniu. To dobrze – sprzyja to budowaniu więzi emocjonalnej między Wami. Zapytasz więc z pewnością: skoro dziecko już słyszy, to co jeszcze się kształtuje w jego układzie słuchowym? Wedle części specjalistów w końcówce ciąży kształtuje się jeszcze zdolność do słyszenia dźwięków o bardzo niskim natężeniu.

Oczy maluszka także już są w pełni ukształtowane. Od kilku tygodni dziecko otwiera już powieki i jest w stanie wychwycić różnice światła w Twoim otoczeniu, na przykład wtedy, gdy jesteś ubrana w lekką bluzkę i jest dzień.

Rozwinięty jest już układ kostny malucha – wszystkie kością są twarde, oprócz czaski dziecka, która wciąż jest dość elastyczna. Dzieje się tak, ponieważ główka musi niejako dostosować się do kształtu kanału rodnego w trakcie porodu. Dzięki temu przebiegnie on znacznie szybciej i przy mniejszym nakładzie sił. Podczas porodu maluch właśnie główką toruje sobie trasę. Zdarza się, że po tej podróży wygląda ona poobijaną i występują na niej siniaki – to zupełnie normalne. Podobnie jest z niewielkimi krwiakami i wybroczynami, które pojawiają się na wskutek pękania naczyń krwionośnych, co zdarza się na wskutek dużego nacisku lub uderzenia, na przykład o Twoją miednicę. Główka po urodzeniu się malucha będzie także wydłużona – to właśnie efekt tego, że kości czaszki są jeszcze miękkie. Przy przechodzeniu przez wąski kanał rodny kości łączą się, a nawet na siebie nachodzą, dzięki czemu łatwiej dopasowują się do kształtu Twojego ciała. Nie przejmuj się dziwacznym kształtem główki – wróci ona do okrągłych rozmiarów w ciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka.

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się jak wygląda dziecko w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży. Skóra malucha znacząco się wygładziła i dużo bardziej przypomina skórę dorosłego. Także nos, choć wciąż nieco nieproporcjonalny, nabiera kształtów, jakie zobaczymy po narodzinach dziecka. Nie wszystko to musi być widoczne na obrazie podczas badania usg.

Jakie objawy u mamy w 33 tygodniu ciąży?

Trzydziesty trzeci tydzień to czas, kiedy ilość płynu owodniowego osiąga swój maksymalny poziom. Jednakże ze względu na fakt, że dziecko nadal rośnie, tak naprawdę będzie się wydawać, że płynu tego jest coraz mniej. Zmniejszona amortyzacja sprawia, że gwałtowne ruchy malucha mogą być nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Kobiecie ciężarnej również w tym tygodniu towarzyszyć będą typowe dolegliwości, jak niestrawność, zgaga czy zaparcia oraz ich konsekwencja, czyli hemoroidy. Nie ma również ucieczki od obrzęków nóg, bólów pleców, ucisków na pęcherz i problemów ze snem.

Większość tych problemów wywołana jest przez hormon kluczowy dla ciąży, czyli progesteron. Jego inna nazwa to luteina. W czasie ciąży jest wydzielany przez łożysko i jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży przy życiu oraz za jej prawidłowy przebieg. Między innymi odpowiada za hamowanie odpowiedzi immunologicznej matki na antygeny płodu, sprawia, że nie rozpoczyna się przedwczesna akcja porodowa, przeciwdziała skurczom, gdy dziecko jeszcze nie jest gotowe do przyjścia na świat. Sprawia także, że macica wydziela substancje odżywcze, którymi pożywia się organizm malucha. Jak widać, progesteron ma kluczowe znaczenie dla ciąży, ale jednocześnie jego rosnący poziom wiąże się również ze skutkami ubocznymi dla przyszłej mamy.

Jedne z nich dotyczą pracy układu pokarmowego, ponieważ progesteron sprawia, że znacząco ona spowalnia. Przez to ciężarna boryka się ze wzdęciami oraz z zaparciami, nierzadko bolesnymi. Dodatkowo progesteron jest odpowiedzialny za to, że mięsień zwieracza przełyku się rozluźnia. Jest osłabiony, przez co nie ma siły, by utrzymać na miejscu kwasy żołądkowe i treść żołądkową, co jest jego główną rolą. Cofają się one w stronę przełyku, co jest odczuwalne jako bolesne pieczenie w klatce piersiowej oraz w gardle – i to właśnie jest zgaga.  Niestety nie jest ona jedynie początkowym objawem ciąży. Najczęściej dotyka kobiety, które rodzą już za kilka tygodni, głównie przez to, że poziom progesteronu wzrasta wraz z wiekiem ciąży, co nie służy zwieraczowi przełyku.

Co jeszcze u przyszłej mamy słychać w 33. tygodniu ciąży? Coraz częściej zaczną się pojawiać skurcze Braxtona-Hicksa, które z czasem stają się coraz bardziej bolesne i regularne. Nie ma się zatem co dziwić, że sporo kobiet, zwłaszcza tych, które w ciąży są po raz pierwszy, myli je z prawdziwymi skurczami. Jeśli pojawiają się wątpliwości, najlepiej jest udać się do lekarza, który je rozwieje.

W tym okresie warto już dokładnie obserwować aktywność naszego malucha w ciągu dnia. Co prawda, ruchy dziecka w tym czasie są już nieco mniej odczuwalne, ale jest to jedynie wynikiem tego, że ma ono coraz mniej miejsca w macicy. Przyjmuje się, że kiedy kobieta odpoczywa, powinna około pięć razy odczuć ruch malucha w swoim brzuchu. Jeśli jest ich bardzo mało lub odwrotnie – zbyt wiele, należy skonsultować to z lekarzem.

W tym okresie możemy już oczekiwać, że ułożenie dziecka będzie główkowe, czyli takie, jakie dziecko powinno przyjąć do porodu. Z pewnością sprawdzenie ułożenia dziecka będzie jedną z czynności, które wykona lekarz podczas okresowej wizyty. Jeśli jednak w 33. tygodniu nadal maluch nie ustawił się główką w stronę kanału rodnego, nie martw się na zapas, ma na to jeszcze sporo czasu. W niektórych przypadkach zdarza się, że zmiana pozycji malucha następuje na kilka dni przed samym porodem. Jeśli tak się nie stanie, lekarz może rozważać wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ poród dziecka, które ułożone jest nóżkami lub bokiem w stronę kanału rodnego może zakończyć się poważnymi powikłaniami zarówno dla malucha, jak i dla jego mamy.

33 tydzień ciąży: dieta

Nieustanie pamiętaj o tym, że Twoja dieta musi dziecku zapewnić niezbędne składniki, które pozwolą mu się zdrowo rozwijać. Jednymi z nich są kwasy omega-3, które odpowiadają między innymi za poprawną pracę mózgu, a także chronią układ krwionośny człowieka i wspierają pracę serca, zapobiegają miażdżycy i tworzeniu się zakrzepów. Gdzie jest ich najwięcej? W rybach! Pamiętaj jednak, że nie wszystkie je możesz jeść w okresie ciąży. Dlaczego? Chodzi o ich zanieczyszczenie rtęcią. Ryby żyjące w wodach, które są zanieczyszczone, poprzez nieustanne ich filtrowanie całym swoim ciałem, narażone są na kumulowanie w ich mięśniach rtęci, która obecna jest potem w mięsie, które spożywamy. Najwięcej jej jest w mięsie ryb, które znajdują się na szczycie układu pokarmowego. Oznacza to, że zjadają one mniejsze od siebie ryby, które również są zanieczyszczone rtęcią. Po ich zjedzeniu, ilość rtęci w mięsie ryb drapieżnych się zwiększa, przez co jest ono jeszcze bardziej zanieczyszczone. Do ryb takich należą między innymi łosoś, tuńczyk czy makrela. Bezpieczne dla Ciebie teraz są sardynki, sardele, a także mintaj i halibut.

Pamiętaj również, że w czasie ciąży nigdy nie powinnaś jeść ryb surowych. Musisz je poddać wcześniej obróbce cieplnej.

33 tydzień ciąży: przygotowania do przyjścia dziecka na świat

Ten okres ciąży to już czas najwyższy byś pomyślała o pokoiku dziecięcym lub o kąciku w Waszym mieszkaniu, który będzie taką rolę spełniał. Najważniejsze jest łóżeczko. Nie oszczędzajcie na materacu. Powinien on dobrze podtrzymywać ciałko dziecka, zapewniać odpowiednią twardość w okolicach główki i kręgosłupa. Tańsze modele wykonane z gorszych jakościowo materiałów mogą szybko się odkształcać, co nie jest dobre dla postawy malucha.

Zadbaj także o wanienkę i miejsce, w którym będziecie przewijać dziecko. Wszystko powinno być zorganizowane tak, byś niezbędne rzeczy miała pod ręką i nie musiała po nic chodzić oddalając się  przy tym od malucha.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia –...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Zapewne większość z Was myśląc o drugim tygodniu ciąży ma na myśli czas od 7 do 14 dnia od chwili zapłodnienia. Tymczasem w literaturze fachowej 2 tydzień ciąży to właściwie dopiero...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general