14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje podtrzymywania ciąży.

Co nowego w 14 tygodniu ciąży?

Rozpoczęcie II trymestru to niemal same dobre wiadomości – to wtedy ustają objawy charakterystyczne dla pierwszej fazy, czyli nudności i złe samopoczucie. W 14 tygodniu jesteś już oswojona z myślą o dziecku, a jednocześnie wygładza się Twoja skóra, włosy nabierają blasku, masz też dużo więcej energii, a brzuszek jest jeszcze bardzo mały lub prawie niewidoczny. Jeśli Twój brzuszek nie jest jeszcze widoczny, nie masz się czym martwić. Jest to kwestia bardzo indywidualna i każda kobieta zaczyna się zaokrąglać w nieco innym czasie. Zazwyczaj kobiety, które mają silne mięśnie brzucha mogą dostrzec rosnący brzuch najpóźniej. Nawet jeśli Twój brzuszek jeszcze się nie uwypuklił, na pewno niedługo to nastąpi, ponieważ macica wciąż mocno się powiększa. Pewnie ustąpiła większość uciążliwych objawów ciąży, takich jak mdłości, senność czy ciągłe zmęczenie i czujesz się teraz dużo lepiej. Warto tę nadwyżkę sił spożytkować na ćwiczenia, jazdę na rowerze lub basen. Pomoże Ci to w zachowaniu dobrej sylwetki, a także zapobiegnie nadmiernemu przybieraniu na wadze oraz żylakom. Są one jednym z negatywnych skutków wejścia w czternasty i dalsze tygodnie ciąży.

Na tym etapie ciąży piersi stale się powiększają i są bardzo wrażliwe. Niezbędny będzie teraz wygodny, miękki biustonosz, najlepiej z bawełny. Unikaj koronkowej bielizny, ponieważ może ona podrażniać wyjątkowo delikatną w tym okresie skórę. Na szczęście niedługo nadwrażliwość piersi powinna zacząć mijać.

Macica jest już wielkości dorodnego grejpfruta. Możesz nawet wyczuć ją palcami pod skórą – znajduje się ona około 8-10 centymetrów poniżej pępka. Wynika z tego, że organ coraz mocniej naciska na narządy wewnętrzne. Znów możesz odczuwać silne parcie na pęcherz, wzdęcia, niestrawność i obrzęki nóg. Pojawi się również ból w pachwinach spowodowany coraz cięższą macicą, a także wzmożony apetyt.

W 14 tygodniu całkowicie wykształca się już łożysko, które przejmuje funkcje podtrzymywania ciąży: dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze przenosząc je z krwi matki do krwi malucha. Pośredniczy w wydalaniu, chroni dziecko przed infekcjami i produkuje hormony, które stymulują rozwój dziecka.

14. tydzień ciąży: objawy

Jednym z nieprzyjemnych objawów, które mogą się nasilić w 14. tygodniu ciąży są nadwrażliwe, krwawiące dziąsła. Bardzo możliwe, że przy każdym szczotkowaniu będziesz zauważała na szczoteczce ślady krwi. Nie powinno Cię to zbytnio martwić, ponieważ dziąsła, tak jak inne błony śluzowe, są zaczerwienione i bardzo obrzmiałe z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w Twoim ciele. Żeby złagodzić ten objaw, możesz zmienić szczoteczkę do zębów na bardziej miękką, ale absolutnie nie ograniczaj higieny jamy ustnej. Poza tym warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające dużą ilość witaminy C, ponieważ wspomaga ona uszczelnianie ścianek krwionośnych, a to zapobiega lub przynajmniej zmniejsza krwawienie. Dodatkowo, naturalna witamina C wspomaga odporność, zapobiega infekcjom układu moczowego oraz hamuje rozwój nadciśnienia ciążowego. Najwięcej tej witaminy znajdziesz w owocach i warzywach, takich jak kapusta, szpinak, pomidory, brokuły, truskawki, czarne porzeczki oraz różnorodne cytrusy.

Burza hormonów może powodować również problemy ze złapaniem tchu. Duszności są w drugim trymestrze czymś, co będzie Ci towarzyszyć dosyć często. Jest to całkowicie normalne, ponieważ hormony ciążowe stymulują układ oddechowy do częstszych i głębszych oddechów. Niestety, na duszności i problemy z oddychaniem nie ma rady – musisz się do nich przyzwyczaić, ponieważ praktycznie do czasu rozwiązania będą się coraz bardziej pogłębiać, w miarę jak macica będzie rosnąć i coraz bardziej uciskać przeponę oraz płuca. Jedyne, co możesz zrobić, to spróbować się zrelaksować i wziąć naprawdę głęboki wdech.

W 14. tygodniu w dalszym ciągu mogą męczyć Cię uporczywe zaparcia, które są skutkiem spowolnionej, na skutek działania progesteronu, pracy jelit. Oprócz hormonów, na trawienie wpływa powiększająca się macica, która naciska na jelita i zaburza ich pracę. Żeby pozbyć się zaparć pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce.

14. tydzień ciąży: ból podbrzusza

Bóle w dolnej części brzucha są w drugim trymestrze bardzo często spotykane. Są spowodowane rozciąganiem się wiązadeł i mięśni, które podtrzymują brzuch. Jeśli ból bardzo Ci doskwiera, postaraj się zrelaksować i rozluźnić. Najlepiej połóż się na boku i podkurcz nogi, a uczucie ciągnięcia powinno zostać złagodzone. Pamiętaj, żeby się nie forsować i nie wykonywać zbyt intensywnego wysiłku. Jeżeli ból podbrzusza będzie bardzo silny lub zaczną mu towarzyszyć krwawienie albo skurcze, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do lekarza prowadzącego.

14. tydzień ciąży: brzuch

Oprócz powolnego powiększania się brzuszka, w 14. tygodniu możesz już zauważyć na jego środku charakterystyczną ciemną linię. To przebarwienie jest nazywane linią negra i występuje tylko u kobiet ciężarnych. Pojawienie się tej linii jest związane ze zmianami hormonalnymi, jakie stale zachodzą w Twoim ciele.

Aktywność w 14. tygodniu ciąży

Ciąża to nie choroba i jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie powinnaś rezygnować z aktywności. Zwłaszcza w drugim trymestrze, ponieważ większość kobiet czuje się w tym czasie najlepiej. Nie rezygnuj ze spacerów czy spotkań w gronie znajomych. Nawet jeśli czasami nie czujesz się najlepiej, nie zamykaj się w domu, tylko bądź aktywna. Na wszelkie ciążowe dolegliwości, takie jak zaparcia, bóle kręgosłupa, kłopoty ze snem i wiele innych, pomogą codzienne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Niezależnie od tego, czy ćwiczyłaś regularnie przed ciążą, w jej trakcie powinnaś zdecydować się na codzienną gimnastykę, jogę lub basen. Dobre będą również długie spacery, przejażdżki na rowerze albo specjalne zajęcia fitness dla kobiet ciężarnych, podczas których ćwiczenia są tak dobrane, aby jak najbardziej służyć przyszłym mamom. Ćwiczenia nie powinny wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, jednak sprawią, że poczujesz się lepiej, będziesz silniejsza i gotowa na trudy ciąży oraz porodu. Poza ćwiczeniami całego ciała, 14 tydzień to idealny moment, żeby rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie dna miednicy, które w trakcie ciąży i porodu muszą być silne. Dodatkowo wyćwiczone mięśnie dna miednicy oznaczają mniejsze kłopoty z nietrzymaniem moczu.

14. tydzień ciąży, a waga płodu

Twoje maleństwo mierzy już około 9 centymetrów. Waży 40-50 gramów. Maluszek jest już wielkości średniej pomarańczy, a jego narządy i układy są coraz lepiej wykształcone.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu?

W tym okresie twarz dziecka nabiera wyglądu twarzy noworodka – zarysowane są wyraźnie nos, oczy i podbródek. Oczy przesunęły się już na swoje miejsce. Także uszy dziecka znajdują się już po bokach główki, a nie tak jak do tej pory w okolicach szyi. Poza tym wykształcone są już szczęki, a podniebienie zamknęło się. Co więcej – na buzi Twojego dziecka mogą pojawić się delikatne włoski brwi i rzęsy. Wykształciły się powieki i pojawiły na skórze pierwsze włoski. To tzw. Lanugo, czyli meszek płodowy, który chroni cienką skórkę i ogrzewa dziecko. Znika w okolicach 36 tygodnia, a czasami nawet dopiero po urodzeniu. Wtedy jego rolę przejmuje tkanka tłuszczowa.

W 14 tygodniu zmniejszają się też dysproporcje ciała – główka dziecka stanowi już tylko jedną trzecią, a nie połowę jego długości. Maluszek coraz bardziej się prostuje, wydłuża się jego szyja, a główka coraz bardziej oddala się od klatki piersiowej. Jednocześnie z coraz większą intensywnością postępuje tworzenie się nowych komórek nerwowych i rozwój mózgu. Dziecko staje się wrażliwe na ból, ale nie na czubku i po bokach głowy – te miejsca będą bowiem najbardziej narażone na nacisk w czasie porodu.

Całkowicie wykształcone są już struny głosowe, krtań, tchawica i przełyk, tak więc maluch jest już gotowy do wydania pierwszego okrzyku po przyjściu na świat.

Ułożenie dziecka i jego zachowanie

Początek czwartego miesiąca ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna „testować” swoją sprawność. Sukcesywnie ćwiczy kończyny i porusza się po macicy. Co jakiś czas możesz poczuć ruchy dziecka, jeśli jest naprawdę bardzo aktywne. Jeżeli jednak do tej pory nie odczułaś żadnego „kopnięcia”, nie masz powodów do zmartwień – płód jest w tym okresie jeszcze zbyt słaby, żeby mocniej naprzeć na ściany macicy. Nawet jeśli nie czujesz ruchów maleństwa, możesz być pewna, że jest ono bardzo aktywne przez większość czasu, w którym nie śpi. Taki ruch jest dla dziecka wyjątkowo zdrowy, ponieważ wzmacniają się jego mięśnie i rozwija układ nerwowy.

Na USG możesz zauważyć, że porusza się klatka piersiowa dziecka – teraz uczy się oddychać, doskonali też odruch ssania.

Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju mózgu – w każdej minucie pojawia się 250 tysięcy nowych komórek nerwowych. Poza tym, rozwijają się kolejne nerwy, które rosną symetrycznie po lewej i prawej stronie.

14. tydzień ciąży: ruchy dziecka

Oprócz intensywnych ruchów całego ciała, chwytania rączek i nóżek oraz dotykania ścianek worka owodniowego, około 14. tygodnia maluszek zaczyna ćwiczyć ruchy oddechowe. Wprawdzie nie jest to, to samo co oddychanie, ale już na tym etapie maluch szykuje się do życia poza łonem mamy. Jest to możliwe poprzez połykanie płynu owodniowego, którego maluch dziennie połyka nawet około litra. Oprócz tego, że ćwiczy w ten sposób układ oddechowy, jego nerki i układ pokarmowy przyzwyczajają się do pracy i produkują mocz.

Określenie płci w czternastym tygodniu

Ze względu na to, że następuje już niemal całkowite wykształcenie narządów płciowych dziecka (u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki schodzą z brzuszka do miednicy), w niektórych wypadkach lekarz w czasie USG jest już w stanie określić płeć płodu. Pewność można jednak uzyskać około 16. tygodnia.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Jeśli przed 11 tygodniem ciąży nie udałaś się jeszcze do ginekologa, teraz jest na to najlepszy moment. Pierwsze badanie USG w przypadku kobiet w fizjologicznej, zdrowej ciąży musi się odbyć...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już prawie takiej wielkości, jakiej będzie w chwili porodu, jednak jego waga jeszcze wzrośnie. Twój brzuch jest już bardzo duży i zapewne nawet na...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general